Przebarwienia – jak im zapobiegać

Lato w pełni, czas wyczekiwanych urlopów, odpoczynku i ładowania baterii przed powrotem do pracy. Słońce daje nam energię każdego dnia, lepiej nam się wstaje i dzień jest przyjemniejszy ☺. Ale pamiętajmy, zwłaszcza osoby, które mają tendencje do powstawania przebarwień o ochronie przeciwsłonecznej.

Obecny wpis poświęcony będzie o tym jak zapobiegać powstawaniu przebarwień, kto powinien unikać długiej ekspozycji na słońce i na co należy zwracać uwagę.

Sprawdź czy jesteś w gronie osób, które mogą być narażone na powstanie przebarwień:

  • podstawą jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych z wysokim faktorem SPF 50 i dotyczy to każdego rodzaju cery. Zwłaszcza powinny pamiętać o tym osoby ze skłonnością do występowania na skórze zmian takich jak pieprzyki, piegi. Posiadacze takiej skóry są dużo bardziej narażeni na poparzenia skórne, tworzenie się większej ilości zmian, czy wystąpienie raka skóry.
  • dbanie o odpowiedni stan skóry, tak by nie doprowadzać do powstawania stanów zapalnych w skórze, które wzmagają proces melenogenezy i mogą doprowadzić do powstania przebarwień.
  • unikanie przegrzewania skóry, który przyspiesza proces melanogenezy.
  • osoby, które są poddawane terapii antybiotykowej (tetracykliny stosowane w leczeniu trądziku), przyjmują leki przeciwdepresyjne (głownie leki przeciwlękowe), NLPZ (ketoprofen, aspiryna czy ibuprofen), tabletki antykoncepcyjne, leki moczopędne (diuretyki).
  • sprawdzajmy co mamy na naszych półkach do pielęgnacji skóry oraz co suplementujemy. Niektóre z tych produktów mogą zawierać substancje działające fototoksycznie i fotoalergicznie, mogą doprowadzić do powstawania przebarwień. O tym troszkę więcej napiszę w kolejnym wpisie ☺.
  • chorujesz na choroby ogólnoustrojowe takie jak: choroby tarczycy, przewlekła niewydolność nerek, cukrzyca, nadczynność tarczycy oraz zaburzenia metaboliczne – pamiętaj, żeby unikać kąpieli słonecznych.
  • jesteś w okresie zmian w gospodarce hormonalnej np. w okresie menopauzy, ciąży, zastępczej terapii hormonalnej, doustnej antykoncepcji oraz wszelkich kuracji hormonalnych.
  • zwróć uwagę czy osoby z twojej rodziny mają skłonności do powstawania przebarwień, ty też możesz je mieć.
  • stresujące życie, sytuacje, które powodują długotrwały stres też mogą powodować powstanie nieestetycznych plam.
  • uwielbiasz piękny zapach na swojej skórze, zwłaszcza w okolicach szyi i dekoltu. Skóra w tych miejscach jest cienka, a pokryta perfumami jest bardziej podatna na uszkodzenia słoneczne i pigmentacyjne.

Po przeczytaniu powyższych podpunktów już wiesz, co może powodować przebarwienia i kto powinien unikać nadmiernej ekspozycji na słońce.

Pamiętaj to twoja skóra i dbaj o nią każdego dnia by czuć się pięknie ☺.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!